Przejdź do treści

Obok Serafina – krzyżówka


  Obok Serafina

  CHERUBIN

  Obok Serafina – liczba liter


  Pytanie „Obok Serafina” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Obok Serafina na 8 liter CHERUBIN

  Obok Serafina – pierwsza litera


  Pytanie „Obok Serafina” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Obok Serafina na C CHERUBIN

  Cherubin – Istota Nadprzyrodzona

  Cherubin (l.mn. cheruby, cherubini, cherubiny, cherubinowie) to według różnych wierzeń potężna nadprzyrodzona istota, zajmująca wysoką pozycję w hierarchii bytów, często przebywająca w bezpośredniej bliskości Boga. Jest utożsamiana z uskrzydlonymi puttami z dzieł sztuki nowożytnej.

  Etymologia Cheruba

  Cherubin wywodzi się z hebrajskiego słowa „kêrûb”, którego etymologia jest niepewna. Prawdopodobnie związane jest z akadyjskim słowem „kâribu”, oznaczającym istotę ujmującą się za człowiekiem i go strzegącą. Cheruby są również powiązane z serafami.

  Wygląd Cheruba

  Opis wyglądu cheruba w Biblii jest ograniczony do posiadania przez niego twarzy i skrzydeł. Istnieją różne interpretacje, od przedstawiania cherubów jako uskrzydlonych młodych osób po skrzydlate mezopotamskie byki lub sfinksy o ciele lwa ze skrzydłami i ludzką twarzą.

  Cherubin w Tradycji i Symbolice

  Cherubin pełnią różne funkcje w tradycji, m.in. strzegą dojścia do Drzewa Życia w Księdze Rodzaju oraz są umieszczone po obu stronach Ark Przymierza według Księgi Wyjścia. Ich motyw jest także wykorzystywany w dekoracjach, takich jak zasłony czy płaskorzeźby w świątyniach.

  W tradycji chrześcijańskiej cheruby są zaliczane do aniołów, chociaż pierwotnie nie każda nadprzyrodzona istota była uważana za anioła. To utożsamienie pojawiło się później, prawdopodobnie dla uporządkowania świata istot nadprzyrodzonych.

  Obok Serafina to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: