Przejdź do treści

Graniczy Z Tarchominem – krzyżówka


  Graniczy Z Tarchominem

  ŻERAŃ

  Graniczy Z Tarchominem – liczba liter


  Pytanie „Graniczy Z Tarchominem” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Graniczy Z Tarchominem na 5 liter ŻERAŃ

  Graniczy Z Tarchominem – pierwsza litera


  Pytanie „Graniczy Z Tarchominem” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Graniczy Z Tarchominem na Ż ŻERAŃ

  Żerań – Osiedle na Białołęce w Warszawie

  Żerań to osiedle i obszar MSI[3] położony w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Dawna wieś książęca, a później królewska, wzmiankowana już w XIV wieku[4]. Nazwa Żerania wywodzi się od staropolskiego słowa „żyr” lub „żer”, oznaczającego „pastwisko w lesie”[4].

  Położenie i Granice Osiedla

  Żerań graniczy z Wisłą, dzielnicą Praga-Północ oraz osiedlami: Tarchomin, Różopol, Konstantynów i Annopol. Część na wschód od bocznic kolejowych jest nazywana Żeraniem Wschodnim.

  Funkcje i Charakterystyka Osiedla

  Osiedle pełni głównie funkcje przemysłowe, choć północno-zachodnia część obejmuje obszary mieszkalne. Na terenie Żerania znajdują się istotne instytucje i obiekty, takie jak Elektrociepłownia Żerań, bocznica kolejowa, cementownia oraz Żerańska Fabryka Elementów Betoniarskich „Faelbet”.

  Elementy Żeglugi Śródlądowej i Przemysł

  Żerańskie obszary obejmują Kanał Żerański z przypisaną śluzą, istotnym elementem żeglugi śródlądowej, oraz Port Żerański. W okresie PRL działała tu Żerańska Fabryka Elementów Betoniarskich „Faelbet”, będąca najstarszym i największym producentem prefabrykowanych elementów wielkopłytowych dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce[5].

  W granicach rejonu MSI Żerań znajdują się również takie miejsca jak Stare Świdry, Piekiełko, Tarchomin Fabryczny, Żerań Wschodni, Annopol i Marcelin.

  Graniczy Z Tarchominem to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: