Przejdź do treści

Czeka Dżdżu – krzyżówka


  Czeka Dżdżu

  KANIA

  Czeka Dżdżu – liczba liter


  Pytanie „Czeka Dżdżu” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Czeka Dżdżu na 5 liter KANIA

  Czeka Dżdżu – pierwsza litera


  Pytanie „Czeka Dżdżu” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Czeka Dżdżu na K KANIA

  Czubajka kania – Charakterystyka Grzyba

  Czubajka kania (Macrolepiota procera) to gatunek grzyba z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1]. Posiada rozbudowany system nazewnictwa naukowego, zaliczając się do rodzaju Macrolepiota w rzędzie pieczarkowców (Agaricales).

  Morfologia Czubajki Kani

  Kapelusz: W kształcie parasola o średnicy 10–30 cm, z garbkiem na środku. U młodych osobników brązowy, u starszych białawy z dużymi, brązowymi łuskami. Brzeg kapelusza postrzępiony.

  Blaszki: Gęste, szerokie, niedochodzące do trzonu. U starszych okazów mają ochrowy nalot.

  Trzon: O długości 15–40 cm, walcowaty, zakończony bulwą. Początkowo pełny i gąbczasty, pusty w środku u starszych owocników. Skórka trzonu białawo-brązowa powyżej pierścienia, poniżej z ciemniejszymi poprzecznymi prążkami.

  Miąższ: W kapeluszu miękki, w trzonie łykowaty, biały, nie zmienia barwy po uszkodzeniu. Posiada łagodny, przyjemny smak i delikatny grzybowo-owocowy zapach.

  Wysyp zarodników: Biały, zarodniki elipsoidalne o rozmiarach 15–20 × 10–13 μm.

  Występowanie i Siedlisko

  Czubajka kania występuje w Ameryce Północnej, Europie, Korei, Japonii i Nowej Zelandii. W Polsce jest dość pospolita i rośnie na brzegach lasów liściastych i iglastych, polanach leśnych, łąkach, parkach, poboczach szos, i na cmentarzach. Unika siedlisk kwaśnych i wilgotnych.

  Znaczenie Kulinarno-Ogrodnicze

  Grzyb ten jest uważany za jadalny i bardzo smaczny. Kapelusze są spożywane, często panierowane w formie kotleta. Można także smażyć kapelusze z chlebem. Czubajka kania może być łatwo uprawiana w ogrodzie, preferując miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

  Czeka Dżdżu to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: