Przejdź do treści

Okrążył Świat W 80 Dni – krzyżówka


  Okrążył Świat W 80 Dni

  FOGG

  Okrążył Świat W 80 Dni – liczba liter


  Pytanie „Okrążył Świat W 80 Dni” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Okrążył Świat W 80 Dni na 4 litery FOGG

  Okrążył Świat W 80 Dni – pierwsza litera


  Pytanie „Okrążył Świat W 80 Dni” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Okrążył Świat W 80 Dni na F FOGG

  Tytuł i Autor

  „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” to najpopularniejsza jednotomowa powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne’a, opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku. Należy do cyklu powieściowego Niezwykłe podróże.

  Opis Głównego Bohatera

  Głównym bohaterem opowieści jest angielski dżentelmen o imieniu Phileas Fogg, znany jako stateczny, bogaty acz skromny samotnik. Zaskakuje wszystkich, zakładając się o 20.000 funtów szterlingów, że objedzie świat w ciągu 80 dni. Towarzyszy mu francuski służący, Passepartout, a ich podróż pełna jest przygód, utrudnień i nieoczekiwanych zdarzeń.

  Przebieg Podróży

  Podróż Fogg’a i Passepartout odbywa się za pomocą różnych środków lokomocji, takich jak pociągi, statki parowe, jazda na słoniu czy bojerem. W trakcie podróży napotykają liczne przygody, takie jak uratowanie hinduskiej wdowy, Audy, od rytuału sati, napad Indian na pociąg w USA czy brak paliwa na statku płynącym do Europy. Detektyw Fix, przekonany, że Fogg jest złodziejem, utrudnia podróż, co dodaje napięcia fabule.

  Paradoks Czasowy i Zakończenie

  Ważnym punktem książki jest paradoks czasowy związany z okrążaniem Ziemi w kierunku wschodnim. Dla podróżnych dni stają się krótsze, co stwarza nieoczekiwane komplikacje. Książka kończy się zaskakującym zwrotem akcji, gdy Fogg zdobywa dodatkowy dzień dzięki podróży, co umożliwia mu wygranie zakładu i finalnie prowadzi do jego małżeństwa z Audą.

  Adaptacje i Wpływ Kulturowy

  Powieść Verne’a doczekała się licznych adaptacji filmowych i scenicznych, które często różniły się fabułą od oryginału. Historia „W 80 dni dookoła świata” znalazła się także w kulturze popularnej, inspirując różnorodne produkcje, w tym filmy, seriale animowane i sceniczne przedstawienia.

  Okrążył Świat W 80 Dni to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: