Przejdź do treści

Na Narzędzia Chirurgiczne – krzyżówka


  Na Narzędzia Chirurgiczne

  ROD

  Na Narzędzia Chirurgiczne – liczba liter


  Pytanie „Na Narzędzia Chirurgiczne” posiada 2 odpowiedzi.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Na Narzędzia Chirurgiczne na 3 litery ROD
  Na Narzędzia Chirurgiczne na 4 litery STAL

  Na Narzędzia Chirurgiczne – pierwsza litera


  Pytanie „Na Narzędzia Chirurgiczne” posiada 2 odpowiedzi.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Na Narzędzia Chirurgiczne na R ROD
  Na Narzędzia Chirurgiczne na S STAL

  Historia Odkrycia

  Rod (Rh) to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, zaliczany do triady platynowców lekkich. Odkryty został w 1803 roku przez Williama Hyde’a Wollastona w południowoamerykańskiej rudzie platyny.

  Znaczenie Nazwy

  Nazwa „rod” pochodzi od greckiego słowa „rhodon” (róża), wybranego przez Wollastona z powodu różowej barwy roztworów soli rodu.

  Właściwości i Zastosowania

  W skorupie ziemskiej rod występuje w śladowych ilościach, około 10^-4 ppm. Można go otrzymać z niektórych rud miedzi i niklu, w których zawartość tego pierwiastka wynosi około 0,1%. Rod charakteryzuje się lśniącym, srebrzystoszarym metalem, nie reaguje z wodą, powietrzem i kwasami, ale ulega reakcji z mocnymi zasadami.

  W przemyśle, kompleksy karbonylkowe, chlorkowe i fluorkowe rodu są używane jako katalizatory polimeryzacji polietylenu oraz w metatezie olefin. Pomimo wysokiej ceny, rod znajduje zastosowanie w produkcji tygli, narzędzi chirurgicznych i powłok refleksyjnych w reflektorach.

  Aspekty Ekonomiczne i Porównania

  W lipcu 2009 roku cena rodu wynosiła 46,20 USD za gram, co przewyższało wartość platyny (37,65 USD) i złota (30,59 USD) w tym samym okresie. Ze względu na swoją wysoką cenę, rod jest stosunkowo rzadko wykorzystywany w postaci metalicznej, ale jego unikalne właściwości znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

  Na Narzędzia Chirurgiczne to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: