Przejdź do treści

Makak Królewski – krzyżówka


    Makak Królewski

    REZUS

    Makak Królewski – liczba liter


    Pytanie „Makak Królewski” posiada 2 odpowiedzi.

    Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
    Makak Królewski na 5 liter REZUS
    Makak Królewski na 5 liter MAŁPA

    Makak Królewski – pierwsza litera


    Pytanie „Makak Królewski” posiada 2 odpowiedzi.

    Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
    Makak Królewski na R REZUS
    Makak Królewski na M MAŁPA

    Makak Królewski: Ssak Naczelny z Rodziny Koczkodanowatych

    Zasięg Występowania

    Makak królewski (Macaca mulatta) to gatunek ssaka naczelnego, niezagrożony wyginięciem, zasiedlający obszary południowej i południowo-wschodniej Azji. Jego zasięg obejmuje tereny od Afganistanu, Pakistanu, Indii i Chin na północy, po Indie, Tajlandię, Laos, Wietnam, Nepal, Bhutan, Bangladesz, Mjanmę i wyspę Hajnan na południu.

    Taksonomia

    Gatunek został opisany po raz pierwszy w 1780 roku przez niemieckiego zoologa Eberharda Augusta Wilhelma von Zimmermanna. W obrębie gatunku wyróżnia się trzy populacje: indyjską, chińską i indochińską. Choć istnieją różnice tradycyjnie opisywane jako podgatunki, niektóre autorytety uważają je za niewystarczające do formalnego uznania podgatunków.

    Morfologia

    Długość ciała samców wynosi od 41 do 66 cm, a samic od 37 do 58 cm, natomiast długość ogona mieści się w przedziale od 12,5 do 31 cm. Masa ciała samców to od 4 do 14,1 kg, a samic od 3 do 10 kg, przy czym wyraźny jest dymorfizm płciowy.

    Ekologia i Znaczenie

    Makaki królewskie żyją w społecznych stadach liczących do dwustu osobników, gdzie przewodzi samica. To zwierzęta bardzo głośne, zdolne do pływania i lubiące spędzać czas w wodzie. W badaniach naukowych pełnią rolę zwierząt doświadczalnych w dziedzinie biologii, medycyny i psychologii. Są także wykorzystywane w badaniach nad genetyką, a nawet były pierwszymi małpami, które odbyły udane loty kosmiczne.

    Status Zagrożenia

    Zgodnie z Czerwoną Księgą Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów, makak królewski został zaliczony do kategorii najmniejszej troski (LC), co oznacza, że nie jest zagrożony wyginięciem. W niewoli może żyć około 25 lat, natomiast na wolności zwykle nie więcej niż 15 lat.

    Makak Królewski to nie jedyne hasło w naszej bazie!

    Sprawdź także: