Przejdź do treści

Klasa Jachtów – krzyżówka


  Klasa Jachtów

  FINN

  Klasa Jachtów – liczba liter


  Pytanie „Klasa Jachtów” posiada 2 odpowiedzi.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Klasa Jachtów na 4 litery FINN
  Klasa Jachtów na 4 litery STAR

  Klasa Jachtów – pierwsza litera


  Pytanie „Klasa Jachtów” posiada 2 odpowiedzi.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Klasa Jachtów na F FINN
  Klasa Jachtów na S STAR

  Klasa Żaglowa: FINN

  Na podstawie opisu: Finn to jednoosobowa klasa łodzi żaglowej, zaprojektowana w roku 1949[2] z myślą o udziale w konkursie na łódź olimpijską przed Olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Od tego czasu Finn jest obecny na każdych letnich igrzyskach olimpijskich, będąc najdłużej używaną konstrukcją w historii regat olimpijskich. Uważa się, że jest to najbardziej fizyczna i taktyczna jednoosobowa żaglówka na świecie[2].

  Charakterystyka

  Pierwsza konstrukcja łodzi z wolnonośnym masztem obrotowym. Ze względu na dużą powierzchnię żagla, wymaga zawodników o odpowiedniej sile i wadze (powyżej 90 kg). Dzięki nowoczesnym technologiom w budowie masztów i żagli, Finn umożliwia także udział zawodnikom nieco lżejszym.

  Klasa Żaglowa: STAR

  Na podstawie opisu: Star to dwuosobowy slup balastowy i monotypowa klasa olimpijska jachtów regatowych od 1932 roku (z wyjątkiem igrzysk w roku 1976). Zaprojektowana przez F. Sweisgutha (USA, 1911 rok) z późniejszymi znacznymi modyfikacjami.

  Historia i Charakterystyka

  Star to jachty wymagające ciężkiej i sprawnej fizycznie załogi oraz precyzyjnego trymu. Uważana jest za jedną z najtrudniejszych klas w żeglarstwie ze względu na ogromną konkurencję. Została zaprojektowana w 1910 roku przez Franciszka Sweisgutha, a do dziś jest aktywnie używana, z ponad 8400 zbudowanymi jednostkami i ponad 2000 aktywnie ścigającymi się w 170 flotach[3].

  Klasa Star w Polsce

  W Polsce klasa Star była aktywna w latach 60. i 70. W roku 1980 polska załoga (Tomasz Holc i Zbigniew Malicki) startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tallinnie. Obecnie w Polsce istnieje kilka łodzi tej klasy, a najbardziej aktywnymi załogami są m.in. Mateusz Kusznierewicz – Dominik Życki oraz Arkadiusz Wierzbicki – Piotr Zawistowski.

  Wydarzenia

  W 2009 roku w Gdyni odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski klasy Star – Polski Gaz Star Polish Open, które po 39 latach przerwy zwyciężyła załoga Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego[4].

  Klasa Jachtów to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: