Przejdź do treści

Autor Wiersza O Małym Polaku – krzyżówka


  Autor Wiersza O Małym Polaku

  BEŁZA

  Autor Wiersza O Małym Polaku – liczba liter


  Pytanie „Autor Wiersza O Małym Polaku” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Autor Wiersza O Małym Polaku na 5 liter BEŁZA

  Autor Wiersza O Małym Polaku – pierwsza litera


  Pytanie „Autor Wiersza O Małym Polaku” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Autor Wiersza O Małym Polaku na B BEŁZA

  Władysław Bełza: Piewca Polskości i Twórca

  Władysław Bełza, znany również pod pseudonimem Władysław Piast, to polski poeta neoromantyczny, urodzony 17 października 1847 roku w Warszawie i zmarły 29 stycznia 1913 roku we Lwowie. Był nie tylko wybitnym twórcą, ale także publicystą, animatorem życia kulturalnego oraz współzałożycielem Macierzy Polskiej – organizacji oświatowej.

  Rodzina i Życiorys

  Bełza był synem Józefa Bełzy i Augusty Bogumiły Teofili Ostrowskiej. Uczył się w warszawskim gimnazjum, a później studiował w Kazaniu i Warszawie. Jego działalność literacka rozpoczęła się debiutem w 1863 roku, a później podróżował po Europie, związując się z emigracyjnym środowiskiem. Ostatecznie osiedlił się we Lwowie, gdzie stał się aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego.

  Działalność Literacka i Społeczna

  Bełza uprawiał lirykę społeczno-patriotyczną, ogłaszając kilka zbiorów wierszy. Był także autorem dzieł historyczno-literackich, a jego twórczość często skierowana była do młodzieży i dzieci. Współpracował z wieloma działaczami społecznymi i artystami, a jego wkład w kulturę polską został doceniony przez współczesnych.

  Upamiętnienie i Ślad w Kulturze

  Po śmierci Bełzy, jego dziedzictwo literackie i społeczne kontynuowały różne instytucje, takie jak Macierz Polska. Jego popularny wiersz „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” stał się ważnym elementem polskiej literatury dziecięcej. Współcześnie, ulice, pomniki i skwery noszące imię Władysława Bełzy świadczą o trwałym śladzie, jaki pozostawił w historii polskiej kultury.

  Autor Wiersza O Małym Polaku to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: