Przejdź do treści

Jan … Kolski – krzyżówka


    Jan … Kolski

    JAKUB

    Jan … Kolski – liczba liter


    Pytanie „Jan … Kolski” posiada 1 odpowiedź.

    Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
    Jan … Kolski na 5 liter JAKUB

    Jan … Kolski – pierwsza litera


    Pytanie „Jan … Kolski” posiada 1 odpowiedź.

    Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
    Jan … Kolski na J JAKUB

    Jan Jakub Kolski: Twórczość Filmowa i Życiorys

    Jan Jakub Kolski, polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, urodził się 29 stycznia 1956 roku we Wrocławiu. Jego rodzinne korzenie związane były z kinematografią, a pradziadek prowadził łódzki kinematograf „Théâtre Optique Parisien”. Ojciec Kolskiego, Roman Kolski, był montażystą filmowym i przetrwał pobyt w obozach koncentracyjnych.

    Młodość Jana Jakuba Kolskiego w dużej mierze związana była z rodziną i miejscowością Popielawy, gdzie spędził część dzieciństwa. Już tam, w wieku 11-15 lat, zafascynował się filmem, znalazł inspirację w dziełach Włodzimierza Haupego i filmie „Bambi”. W 1981 roku został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie studiował do 1985 roku. Magisterium uzyskał w 2001 roku, a doktorat w 2007 roku, otrzymując tytuł naukowy profesora sztuki w 2019 roku.

    Pierwsze Filmy Krótkometrażowe i Debiut Fabularny

    W latach 1982-1990 Kolski kręcił pierwsze filmy krótkometrażowe, współpracując m.in. z reżyserem Bolesławem Pawicą. Jego debiutem pełnometrażowym było „Pogrzeb kartofla” (1990), osadzony w rodzinnych Popielawach. Film spotkał się z krytyką, lecz zdobył uznanie na Festiwalu Filmowym w Cannes, otwierając reżyserowi nowe możliwości.

    W 1993 roku Kolski zrealizował „Jańcio Wodnik”, zdobywając uznanie krytyków i publiczności. Kolejne filmy, takie jak „Cudowne miejsce” (1994) czy „Historia kina w Popielawach” (1998), przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, stawiając go w czołówce polskich reżyserów.

    Adaptacje Literackie i Krytyczne Odbiór

    W latach 2000-2010 Kolski zajął się adaptacjami literackimi, tworząc m.in. „Daleko od okna” (2000) według Hanny Krall oraz kontrowersyjną „Pornografię” (2003) według Witolda Gombrowicza. Oba filmy spotkały się z mieszanymi recenzjami, zarówno pochwałami, jak i krytyką za odstępstwo od oryginalnych dzieł.

    Ostatnia Faza Twórczości i Sukcesy

    W latach po 2012 roku Kolski kontynuował swoją twórczość, zrealizował filmy takie jak „Zabić bobra” (2012), „Las, 4 rano” (2016) czy „Ułaskawienie” (2018). Pomimo różnych trudności produkcyjnych, te filmy zdobyły uznanie krytyków i widzów, przywracając reżyserowi sukces.

    Twórczość Poza Filmem

    Poza filmem Kolski był aktywny także w teatrze, literaturze oraz reżyserii teledysków. Zajmował się także reklamami telewizyjnymi. Jego dorobek literacki obejmuje powieści, opowiadania i literaturę dla dzieci.

    Jan Jakub Kolski to artysta wszechstronny, zdobywca licznych nagród i wyróżnień, który swoją twórczością wpisał się w historię polskiego kina.

    Jan … Kolski to nie jedyne hasło w naszej bazie!

    Sprawdź także: