Przejdź do treści

Grała Dr Yandę W „Seksmisji” – krzyżówka


  Grała Dr Yandę W „Seksmisji”

  HANIN

  Grała Dr Yandę W „Seksmisji” – liczba liter


  Pytanie „Grała Dr Yandę W „Seksmisji”” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Grała Dr Yandę W „Seksmisji” na 5 liter HANIN

  Grała Dr Yandę W „Seksmisji” – pierwsza litera


  Pytanie „Grała Dr Yandę W „Seksmisji”” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Grała Dr Yandę W „Seksmisji” na H HANIN

  Życiorys

  Na podstawie opisu: Ryszarda Hanin, właśc. Szarlota Hahn (ur. 30 sierpnia 1919[a] we Lwowie, zm. 1 stycznia 1994 w Otwocku) – polska aktorka, reżyserka i pedagog, profesor sztuki[2].

  Wczesne lata i Edukacja

  Urodziła się we Lwowie[3] w zamożnej i spolonizowanej rodzinie żydowskiej[4]. Miała o dziesięć lat starszego brata Leonarda, który został lekarzem psychiatrą[6]. Uczęszczała do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Adama Mickiewicza[6] i studiowała literaturę francuską na Sorbonie w Paryżu.

  II wojna światowa i Kariera artystyczna

  W sierpniu 1939 przebywała we Lwowie, gdzie zastał ją wybuch II wojny światowej[1]. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa ewakuowała się w głąb ZSRR. Wróciła do Polski z teatrem 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 50. i 60. grała w Teatrze Polskim i Teatrze Domu Wojska Polskiego w Warszawie, a także w Teatrze Telewizji.

  Życie prywatne i Śmierć

  W 1956 roku rozstała się z mężem Leonem Pasternakiem, a przez 16 lat była związana z aktorem Janem Matyjaszkiewiczem[1]. W ostatnich latach życia, mimo choroby, kontynuowała pracę aktorską. Zmarła nagle wieczorem 1 stycznia 1994 w sanatorium w Świdrze. Pochowana na cmentarzu Wojskowym na Powązkach[8].

  Filmografia i Nagrody

  Ryszarda Hanin miała bogatą karierę filmową, zdobywając wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministra Oświaty i Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym. Otrzymała także odznaczenia, takie jak Order Sztandaru Pracy II klasy czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

  Grała Dr Yandę W „Seksmisji” to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: