Przejdź do treści

Gliniany Notes – krzyżówka


  Gliniany Notes

  OSTRAK

  Gliniany Notes – liczba liter


  Pytanie „Gliniany Notes” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Gliniany Notes na 6 liter OSTRAK

  Gliniany Notes – pierwsza litera


  Pytanie „Gliniany Notes” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Gliniany Notes na O OSTRAK

  Ostrak: Pismo i Sztuka na Skorupach

  Ostrak, pochodzący od greckiego słowa „ostrakon” oznaczającego skorupę, to fascynujący element kultury piśmiennej, szczególnie znany z starożytnego Egiptu i Grecji. Skorupy naczyń ceramicznych lub odłamki kamienne służyły jako materiał piśmienniczy, przenosząc zarówno prozaiczne notatki, jak i wyrafinowane dzieła literackie.

  Ostrak w Starożytnym Egipcie: Gospodarka i Sztuka

  W Egipcie już od czasów Starego Państwa pojawiały się ostrakony, na których zapisywano różnorodne treści – od podręcznych notatek gospodarczych po kopie tekstów literackich. Ostrakony służyły również skrybom, którzy wykorzystywali je do starannego zapisu kursywy hieratycznej. Wartość artystyczna tzw. ostrakonów figuralnych polegała na szkicach i rysunkach artystów, często wyrażających swobodę i oryginalność wobec oficjalnej sztuki.

  Ostrak w Starożytnej Grecji: Narzędzie Polityczne

  W Grecji ostrakony przyjęły dodatkową rolę jako narzędzie polityczne, szczególnie w praktyce znanego jako ostracyzm. Obywatele używali skorup do zapisywania imion polityków, których podejrzewano o dążenie do tyranii. Ostracyzm funkcjonował jako forma głosowania, gdzie społeczność decydowała o wydaleniu danego polityka. Ostrak stawał się więc narzędziem walki politycznej i wyrazem partycypacji obywatelskiej.

  Gliniany Notes to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: