Przejdź do treści

Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 – krzyżówka


  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63

  KONRAD ADENAUER

  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 – liczba liter


  Pytanie „Kanclerz Rfn W Latach 1949-63” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 na 15 liter KONRAD ADENAUER

  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 – pierwsza litera


  Pytanie „Kanclerz Rfn W Latach 1949-63” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 na K KONRAD ADENAUER

  Wczesne życie i edukacja

  Konrad Adenauer urodził się 5 stycznia 1876 w Kolonii. Był trzecim z pięciorga dzieci Johanna Konrada Adenauera i Heleny z d. Scharfenberg. Ukończył nauki prawnicze na uniwersytetach we Fryburgu Bryzgowijskim, Bonn i Monachium, angażując się także w działalność katolickich organizacji studenckich.

  Burmistrz Kolonii

  W latach 1917–1933 sprawował urząd nadburmistrza Kolonii, gdzie zainicjował modernizację miasta, m.in. poprzez reaktywację targów i rozbudowę infrastruktury. W okresie rządów nazistowskich odmówił współpracy, co skutkowało aresztowaniem i późniejszym odwołaniem ze stanowiska.

  Okres III Rzeszy

  Adenauer negatywnie oceniał nazizm, odmawiając powitania Hitlera i podejmując działania przeciwnie do ideologii nazistowskiej. Po krótkim pobycie w opactwie Maria Laach i okresie ukrywania się, otrzymał emeryturę i zbudował dom w Rhöndorfie.

  Po II wojnie światowej

  Po wojnie został burmistrzem Kolonii, a następnie założył CDU. Był przewodniczącym CDU i kanclerzem RFN w latach 1949–1963. Zainicjował integrację europejską, szczególnie popierając utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jego polityka gospodarcza opierała się na koncepcji społecznej gospodarki rynkowej.

  Umowa z Izraelem i Denazyfikacja

  Adenauer uznawał zobowiązania Niemiec względem Izraela i podpisał Luksemburską Umowę Reparacyjną w 1952 roku. W kwestii denazyfikacji, był zwolennikiem integracji byłych nazistów ze społeczeństwem, co spotkało się z krytyką.

  Relacje z PRL

  Adenauer nie uznawał granicy NRD z Polską, a jego polityka wobec uchodźców ze Wschodu przyczyniała się do napięć. Propaganda PRL negatywnie przedstawiała Adenauera, zarzucając mu sympatyzowanie z ideologią faszystowską i niewłaściwe kontakty.

  Kanclerz Rfn W Latach 1949-63 to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: