Przejdź do treści

Część Dzielnicy West End W Londynie – krzyżówka


  Część Dzielnicy West End W Londynie

  SOHO

  Część Dzielnicy West End W Londynie – liczba liter


  Pytanie „Część Dzielnicy West End W Londynie” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Część Dzielnicy West End W Londynie na 4 litery SOHO

  Część Dzielnicy West End W Londynie – pierwsza litera


  Pytanie „Część Dzielnicy West End W Londynie” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Część Dzielnicy West End W Londynie na S SOHO

  Historia SoHo: Od Osadnictwa do Awangardy

  SoHo, skrót od South of Houston Street, to jedna z ikonicznych dzielnic Manhattanu, bogata w historię i zróżnicowaną kulturę. Dzielnica ta wyrosła z osadnictwa holenderskich imigrantów, którzy w 1785 roku rozpoczęli budowę pierwszych domów na terenach dzisiejszego SoHo. Od luksusowych rezydencji w XIX wieku, przez okres fabryk i slumsów, SoHo przekształciło się w kulturalne serce miasta.

  Architektura SoHo: Zabytkowe Żeliwne Budynki

  Centralną część SoHo stanowi Cast-Iron Historic District, gdzie dominują charakterystyczne budynki żeliwne z lat 1840–1890. Te zabytkowe „cast-iron buildings” zyskały popularność dzięki prostocie i możliwości malowania na różne kolory. Z czasem, fasady z żeliwa stały się symbolem stylu architektonicznego, mimo problemów związanych z ich deformacją pod wpływem ciepła.

  Kultura i Sztuka: SoHo jako Miejsce Awangardy

  W latach 60. SoHo było bastionem awangardowych artystów, z George’em Maciunas, twórcą Fluxusu, jako jedną z kluczowych postaci tego okresu. Fabryczne budynki stały się areną dla wieczorów poezji, happeningów i performance. W latach 70., SoHo stało się również mekką awangardowego jazzu, przyciągając znaną muzyków do nowo powstałych klubów.

  Wraz z latami, SoHo przeszło proces gentryfikacji, przyciągając zamożnych mieszkańców i turystów. Pomimo komercjalizacji, dzielnica nadal gromadzi wiele galerii sztuki awangardowej i antykwariatów. New Museum of Contemporary Art, jedno z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej, znajduje się również w tej kreatywnej dzielnicy.

  Część Dzielnicy West End W Londynie to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: