Przejdź do treści

Emil Autor Powieści Zmory – krzyżówka


  Emil Autor Powieści Zmory

  ZEGADŁOWICZ

  Emil Autor Powieści Zmory – liczba liter


  Pytanie „Emil Autor Powieści Zmory” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Emil Autor Powieści Zmory na 11 liter ZEGADŁOWICZ

  Emil Autor Powieści Zmory – pierwsza litera


  Pytanie „Emil Autor Powieści Zmory” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Emil Autor Powieści Zmory na Z ZEGADŁOWICZ

  Emil Erwin Zegadłowicz: Poezja, Proza i Sztuka

  Emil Erwin Zegadłowicz, urodzony 20 lipca 1888 roku w Białej Krakowskiej, to wybitny polski poeta, prozaik, znawca sztuki i tłumacz. Jego życiorys przepełniony jest pasją do literatury, sztuki oraz głębokim zrozumieniem różnych dziedzin.

  Życiorys: Edukacja i Praca

  Urodzony jako syn nauczyciela Tytusa Zegadłowicza i Elżbiety Kaiszarówny, Emil spędził dzieciństwo w Gorzeniu Górnym niedaleko Wadowic. Jego edukacja obejmowała gimnazjum w Wadowicach oraz studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wiedniu i Dreźnie, gdzie zgłębiał polonistykę, germanistykę i historię sztuki. W latach 1919–1921 pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a później podjął różnorodne działania artystyczne w Poznaniu i Gorzeniu Górnym.

  Kariera Pisarska

  Zegadłowicz zadebiutował w 1908 roku, a w 1921 dołączył do redakcji czasopisma „Ponowa”. Wspólnie z Edwardem Kozikowskim założył grupę poetycką „Czartak” i wydawał czasopismo o tej samej nazwie. Jako tłumacz, przetłumaczył dzieła Goethego, zdobywając uznanie, choć czasem spotykając się z krytyką. Był także odkrywcą rzeźbiarstwa ludowego, w tym świątkarza Jędrzeja Wowry.

  Twórczość Literacka

  Emil Zegadłowicz był płodnym autorem poezji, prozy i dramatu. Jego utwory, takie jak „Drogą życia”, „Ballady”, czy „Zmory”, odzwierciedlają różnorodność tematów, od wzruszających poetyckich opowieści po refleksje nad sztuką i historią. Seria „Żywot Mikołaja Srebrempisanego” oraz powieści, takie jak „Martwe morze”, są świadectwem jego wszechstronności i głębokiego zanurzenia w sztuce słowa.

  Upamiętnienie i Dziedzictwo

  Pomnik Emila Zegadłowicza stoi w Wadowicach, a jego dom w Gorzeniu Górnym pełni funkcję muzeum. Ulice w wielu polskich miastach noszą jego imię, a jego dzieła były adaptowane zarówno na scenę teatralną, jak i ekran filmowy. Jego twórczość nadal inspiruje i pozostaje ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturalnego.

  Emil Autor Powieści Zmory to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: