Przejdź do treści

Michael Brytyjski Aktor – krzyżówka


  Michael Brytyjski Aktor

  YORK

  Michael Brytyjski Aktor – liczba liter


  Pytanie „Michael Brytyjski Aktor” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Michael Brytyjski Aktor na 4 litery YORK

  Michael Brytyjski Aktor – pierwsza litera


  Pytanie „Michael Brytyjski Aktor” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Michael Brytyjski Aktor na Y YORK

  Michael York: Brytyjski Mistrz Sceny Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej

  Wczesne Życie i Edukacja

  Michael York, właśc. Michael Hugh Johnson, urodził się 27 marca 1942 w Fulmer, Anglia. Jego rodzice to Florence Edith May, utalentowana muzyczka, i Joseph Gwynne Johnson, były oficer wojskowy i prezes Marks and Spencer. W młodości uczęszczał do renomowanego Hurstpierpoint College w West Sussex, a następnie studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim.

  Debiut na Scenie i Przełom w Karierze

  Rozpoczynając karierę aktorską w 1956, York szybko zyskał uznanie, debiutując na West End w 1959 w spektaklu Hamlet. Po ukończeniu studiów w 1964, podróżował z National Youth Theatre i zdobywał doświadczenie na scenie, m.in. z Oxford University Dramatic Society. Jego filmowy debiut miał miejsce w 1967 roku w holenderskim melodramacie „Konfesje par miłosnych” oraz w adaptacjach szekspirowskich Franco Zeffirelliego.

  Kultowe Role Filmowe

  Michael York zyskał sławę rolą w kultowym musicalu „Kabaret” (1972), gdzie zagrał nieśmiałego nauczyciela języka angielskiego w dekadenckim Berlinie. Jego wszechstronność widoczna jest w postaciach takich jak D’Artagnan w „Trzech muszkieterach” (1973) oraz udziale w ekranizacji „Morderstwa w Orient Expressie” (1974).

  Kariera Telewizyjna i Nagrody

  Na małym ekranie Michael York pojawił się w różnorodnych produkcjach, od miniserialu „Saga rodu Forsyte’ów” (1967) po biblijny „Jezus z Nazaretu” (1977). Jego rola w serialu „Los” (2001) przyniosła mu nominację do nagrody Emmy. W 2002 roku zdobył nagrodę na czeskim Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

  Życie Prywatne i Wyzwania Zdrowotne

  27 marca 1968 poślubił fotografkę Patricię McCallum. W 2013 roku zdiagnozowano u niego rzadką chorobę, amyloidozę, lecz dzięki przeszczepowi komórek macierzystych w 2012 roku udało się złagodzić jej objawy.

  Bogata Filmografia i Praca Telewizyjna

  York zagrał w licznych filmach, w tym „Kosmiczne jaja” (1987), „Austin Powers” (1997, 1999, 2002), „Transformers: Zemsta upadłych” (2009) oraz „Młyn i krzyż” (2010). Jego prace telewizyjne obejmują role w „Babilonie 5” (1996) i „Simpsonach” (od 2006).

  Michael York to nie tylko utalentowany aktor, ale także artysta wszechstronny, zdolny poruszać się swobodnie między gatunkami i formami sztuki scenicznej.

  Michael Brytyjski Aktor to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: