Przejdź do treści

Jean-Paul, Francuski Pisarz – krzyżówka


  Jean-Paul, Francuski Pisarz

  SARTRE

  Jean-Paul, Francuski Pisarz – liczba liter


  Pytanie „Jean-Paul, Francuski Pisarz” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Jean-Paul, Francuski Pisarz na 6 liter SARTRE

  Jean-Paul, Francuski Pisarz – pierwsza litera


  Pytanie „Jean-Paul, Francuski Pisarz” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Jean-Paul, Francuski Pisarz na S SARTRE

  Wczesne lata życia i edukacja

  Jean-Paul Charles Aymard Sartre urodził się 21 czerwca 1905 roku w Paryżu. Jego ojciec, Jean-Baptiste Sartre, zmarł krótko po narodzinach chłopca, a matka, Anna Maria Schweitzer, pochodziła z znanej rodziny intelektualistów z Alzacji. Wychowywany przez kobiety, Sartre rozwijał w sobie zainteresowanie literaturą już jako kilkuletni chłopiec.

  Lata nauki

  W 1917 roku matka Sartre’a ponownie wyszła za mąż, a on sam uczęszczał do liceum w La Rochelle. Okres ten określił później jako najgorszy w życiu, gdyż został oderwany od adorujących go kobiet. W 1921 roku wrócił do Paryża, gdzie uczęszczał do liceum Henryka IV. Tam odkrył swoje zdolności przywódcze i zaczął pisać satyryczne opowiadania.

  Studia i życie zawodowe

  W 1927 roku Sartre rozpoczął studia filozoficzne w École normale supérieure w Paryżu. Jego kontrowersyjny pacyfistyczny skecz spowodował dymisję dyrektora szkoły. W 1929 roku poznał Simone de Beauvoir, z którą związał się na całe życie. Oboje zdobyli tytuł agrégés z filozofii w 1929 roku.
  Sartre odbył szkolenie wojskowe i służył jako meteorolog w armii francuskiej. Po wojnie zaangażował się w działalność ruchu oporu, pisząc sztuki teatralne, w tym „Muchy” i „Przy drzwiach zamkniętych”.

  Filozofia i Egzystencjalizm

  W 1945 roku Sartre założył gazetę filozoficzno-literacką Les Temps modernes, co przyczyniło się do jego rozpoznawalności. Stał się czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu, propagując idee wolności i odpowiedzialności jednostki. Jego najsłynniejsze dzieło filozoficzne, „Byt i Nicość”, ukazało się w 1943 roku.

  Działalność Polityczna

  Sartre angażował się również w politykę, stając się zwolennikiem marksizmu. Był długoletnim sympatykiem ZSRR, co doprowadziło do konfliktu z Albertem Camusem. W latach 60. starał się pogodzić egzystencjalizm z marksizmem w „Krytyce dialektycznego rozumu”.

  Odmowa Nagrody Nobla i Aktywizm Społeczny

  W 1964 roku Sartre odmówił przyjęcia Nagrody Nobla, tłumacząc to brakiem chęci „uwiecznienia” za życia. Był aktywny w protestach młodzieżowych w maju 1968 w Paryżu oraz wspierał ruchy maoistyczne i feministyczne w latach 70. Zakładał dziennik „Libération” i pozostawał aktywny mimo problemów zdrowotnych.

  Śmierć i Dziedzictwo

  Sartre zmarł w wieku 75 lat w 1980 roku na obrzęk płuc. Jego pogrzeb zgromadził ponad 50 000 ludzi. Jego dziedzictwo obejmuje wpływ na filozofię, literaturę i politykę, choć nie brak kontrowersji związanych z jego stosunkiem do ZSRR i komunizmu.

  Jean-Paul, Francuski Pisarz to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: