Przejdź do treści

Daniel …, Pisarz – krzyżówka


  Daniel …, Pisarz

  DEFOE

  Daniel …, Pisarz – liczba liter


  Pytanie „Daniel …, Pisarz” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Daniel …, Pisarz na 5 liter DEFOE

  Daniel …, Pisarz – pierwsza litera


  Pytanie „Daniel …, Pisarz” posiada 1 odpowiedź.

  Pytanie z krzyżówki Odpowiedź
  Daniel …, Pisarz na D DEFOE

  Wczesne Lata i Nietypowe Doświadczenia

  Daniel Defoe, właściwie Daniel Foe, urodził się 13 września 1660 roku na ulicy Fore w Londynie. Jego ojciec był rzeźnikiem, a matka zmarła, gdy miał 10 lat. W młodości przeżył dramatyczne wydarzenia, takie jak Wielka zaraza Londyńska i Wielki Pożar Londynu, które później opisał w swoim dziele „A Journal of the Plague Year”.

  Wykształcenie i Wybór Literackiej Ścieżki

  Defoe uczęszczał do szkoły w Dorking, Surrey, ale ze względu na wyznawane przez rodziców przekonania religijne, nie mógł pójść do prestiżowych szkół takich jak Oxford czy Cambridge. Zamiast tego, został wysłany do akademii dysydentów w Newington Green, gdzie kształcił go pastor Charles Morton. To doświadczenie miało wpływ na jego rozwijający się styl literacki.

  Życie Osobiste, Handel i Przeżycia Więzienne

  Defoe, mimo predyspozycji do życia religijnego, wybrał karierę kupca. Jego życie handlowe było jednak pełne trudności, a w 1692 roku doświadczył bankructwa. Ożenił się z Mary Tuffley, córką zamożnego kupca, co dostarczyło mu pewnej stabilności finansowej.

  Jego aktywność polityczna doprowadziła go do aresztowania i umieszczenia w pręgierzu w 1703 roku. Powodem było obraźliwe dla urzędników kościelnych pismo „The Shortest Way with Dissenters”. Po kilku dniach pręgierza trafił do więzienia Newgate, skąd go uwolnił Robert Harley w zamian za współpracę jako agenta wywiadu.

  Nieśmiertelne Dzieła Literackie

  Defoe zapisał się na kartach historii literatury jako prekursor powieści przygodowej. Jego najbardziej znane dzieła to „Przypadki Robinsona Kruzoe” (1719) oraz „Moll Flanders” (1722), opisujące losy samotnych bohaterów w XVIII-wiecznej Brytanii. Opublikował także „A Journal of the Plague Year” (1722), relację o wielkiej zarazie dżumy w Londynie z 1665 roku.

  Zmarł w 1731 roku w wieku 70 lat, pozostawiając nieśmiertelny ślad w historii literatury anglojęzycznej.

  Daniel …, Pisarz to nie jedyne hasło w naszej bazie!

  Sprawdź także: